PRIMERI USPEHA

OD ULICE DO PRESEDNIKA

Matjaž, 13-letni deček, je vstopil v občutljivo obdobje najstništva, ko se je soočal z ločitvijo svojih staršev. Njegov oče je zaradi nasilja preživel nekaj mesecev v zaporu po ločitvi od Matjaževe matere. Matjaževa mama se je preselila in izgubila stik z njim. Deček je bil jezen na mamo, očeta je pogrešal. Zaradi družinskih težav je prenehal obiskovati šolo in začel prodajati droge na ulici.

Matjaž pridružil programu Bravobajta, kjer je imel priložnost sodelovati v različnih individualnih aktivnostih. Hkrati se je udeleževal programov v šolski kuhinji, delal z oskrbnikom na šolskem dvorišču in opravljal popravila. Program je poudarjal praktične aktivnosti, Matjaž pa je za svoje delo prejemal žepnino. Po mesecu dni v programu se je postopoma vrnil v šolske klopi in uspešno zaključil šolsko leto. Poleg tega se je Matjaž pridružil cirkuškemu krožku v šoli in v Mladinskem domu Malči Belič, kjer je razvijal svoje veščine. Svoj talent je predstavil v nastopu pred županom in predsednikom države, kar ga je še dodatno motiviralo.

Naslednje leto je Matjaž uspešno zaključil osnovno šolo, vpisal se v poklicno srednjo šolo in z vztrajnostjo ter trudom premagal izzive iz preteklosti, ter začel graditi boljšo prihodnost zase. Program Bravobajta mu je omogočil, da se poveže z drugimi mladimi, razvija veščine in se nauči delovnih navad, ki mu bodo v pomoč v življenju.

HRBTENICA V SREDNJI ŠOLI

Jaka, petnajstletnik, se je znašel v težavah navkljub svojim poskusom, da bi po pričakovanjih ugajal učiteljem in prijateljem ter se vključeval v dinamiko šolskega okolja. Na šolskem izletu v muzeju je na predlog sošolca vzel daljinski upravljalnik za projektor, zaradi česar mu je šolski svet izrekel enotedensko začasno izključitev.

Jaka se je udeležil programa Bravobajta, kjer je v kratkem času pridobil na samozavesti, spoznal svojo lastno vrednost in ceno. Pedagoško delo je bilo podkrepljeno z umetniškim pridobivanjem znanja fotografije in ustvarjanjem kratkega filma. Po vrnitvi v šolo se je najprej opravičil učiteljem za svojo napako in pojasnil, da nima zamere do sošolca, saj je razumel, da je šlo za provokacijo. Zahteval je pošteno obravnavo v prihodnosti, saj je verjel, da si ne zasluži tako stroge kazni. Pred celim razredom je izrazili obžalovanje zaradi svojih dejanj in prejel veliko podpore ter bučen aplavz.

V prihajajočih mesecih je napredoval v učnem uspehu in si našel punco.

Jaka se je naučil, da lahko prevzame odgovornost za svoje napake, se zanje opraviči in ohrani svojo samozavest ter dostojanstvo. S svojim ravnanjem je okolici jasno sporočil, da sta sprememba in rast možna s trudom ter zaupanjem v lastne sposobnosti.

Pričevanja

  • Jernej Bregar

    Gregor Bajt je bil moj učitelj na Waldorfski šoli v Ljubljani, od četrtega do devetega razreda. Bil je nov v vlogi učitelja, a je svojemu delu pristopil z velikim navdušenjem in spoštovanjem do poklica. Skozi spoznavanje njegove življenjske zgodbe sem pridobil veliko; veliko sem se naučil o življenju človeka, ki sledi svojim sanjam in je povsem predan izražanju sebe. Gospod Bajt je moj vzornik že od otroštva, ko sem se ukvarjal s športom, vse do danes, ko študiram glasbo v tujini.

  • Eva Slabe

    "Znanje je v tebi." Ta izjava Gregorja je bila nekaj, kar smo večkrat slišali kot osnovnošolci. Sprva sem to "nedolžno" frazo začela uporabljati ironično, vendar je skozi leta postajala vedno bolj resnična in mi na koncu prinesla "srečo" (pravzaprav mi je le vlila samozaupanje). Tudi danes jo uporabljam, ko se počutim izvano v življenju. V večini primerov jo delim s paničnimi sošolci pred izpiti (pogosto tudi sama s sabo, haha). Vprašanje pa je, zakaj je ta izjava pustila tako močan pečat in v nas vzbudila prepričanje, da lahko vsak od nas doseže vse, kar si želi, karkoli že to je? Menim, da si Gregor Bajt zasluži veliko zaslug za to. Ne le zaradi same izjave, ampak tudi zaradi dejanj, ki dokazujejo, da je ta izjava resnična.

    Resničnost te izjave je očitna v tem, kako je Gregor s svojim trudom uspel na različnih področjih. Zame so bili najbolj zanimivi umetniški vidiki, kot so postavljanje in režiranje gledaliških predstav, ustvarjanje filmov z vsakim našim izletom, slikanje in danes še posebej fotografija, ki smo jo pogosto občudovali med našim časom v osnovni šoli. Zato verjamem, da je mogoče obvladati različna področja, če verjamemo vanje in imamo dober zgled, ki ga je Gregor predstavljal za nas.

  • Maj Zorko

    Gregor Bajt je bil eden mojih najljubših učiteljev, saj je svoj čas in trud posvetil temu, da nas je učil življenjsko pomembnih stvari, ne le strogih šolskih predmetov. Njegova izvedba bolj dinamičnih lekcij in raznolikih tem je pouk naredila bolj prijeten. Cenim, da lahko še dolgo po končani osnovni šoli računam na njegovo podporo.

Bravobajta se osredotoča na odkrivanje in uresničevanje talentov. 15-letni Jaka je posnel in montiral kratek film s svojim dronom.

Naše cilje dosegamo individualno, pripravimo izvedljiv program in ga oblikujemo v sodelovanju z strokovnjaki.

Previous
Previous

intenzivni otroški artshop

Next
Next

artshops