Program pedagoških delavnic je skrbno usmerjen v raziskovanje vprašanj lastne vrednosti, samozavedanja in povezovanja s seboj ter okolico. Ozaveščamo bistvo naše biti, občutkov in pomena odnosov, ki vplivajo na kakovost skupnega bivanja. Slikarske in fotografske tehnike pogosto vključujejo nenavadne in eksperimentalne pristope k umetnosti, izzivajo tradicionalne predstave o slikarstvu in fotografiji ter širijo meje ustvarjalnosti in percepcije samih sebe. Omogočamo raziskovalne pristope k izrazu, pripovedi in ustvarjalnemu procesu.


UČNE URE FOTOGRAFIJE
Ujeti svetlobo v fotografiji.
Uporaba dolge osvetlitve in različnih svetlobnih virov, kot so svetilke ali svetleče palice, za ustvarjanje prefinjenih in nadrealističnih vzorcev svetlobe na fotografijah.
Pedagoška tehnika: Podobe vznikajo iz teme s pomočjo svetlobe, tako kot misli in čustva vznikajo iz naše notranjosti.
Večkratne osvetlitve v fotoaparatu.
Ustvarjanje kompleksnih in nadrealističnih kompozicij s kombiniranjem več osvetlitev neposredno v fotoaparatu, brez potrebe po naknadni obdelavi.
Pedagoška tehnika: Otroci lahko na eni sami podobi uzrejo različne podobe sebe, podobno kot narava v enem telesu združuje številne odtenke. Moč metafore jim omogoča potovanje skozi zgodbe in pripovedi.
Hitrostna fotografija.
Zamrznitev hitro premikajočih se objektov, kot so počeni baloni ali razpršene tekočine, s pomočjo hitrostnih bliskavic.
Pedagoška tehnika: Otroci ujamejo trenutke, ki se zgodijo v kratkem časovnem razmahu, in se potopijo v globine mikro in makrokozmosa.
Fotomontaža in asemblaž.
Združevanje več fotografij ali elementov iz različnih virov za ustvarjanje nadrealističnih ali fantazijskih prizorov.
Pedagoška tehnika: Raziskovanje, kako okolje vpliva na naše notranje doživljanje ter kako mi sami s svojo notranjo percepcijo oblikujemo svet okoli sebe.
Pripovedovanje zgodb.
Povezovanje več fotografskih zapisov v smiselno zgodbo, v digitalni ali tiskani obliki.
Pedagoška tehnika: Otroci raziskujejo vsebine, iščejo povezave in pomenske niti med fotografskimi trenutki, vpletejo kontraste v zgodbo, dodajajo fotografske detajle, izrezujejo dele iz celote, drzneje eksperimentirajo z barvnimi kombinacijami ali razvijajo enotno pripoved skozi črno-belo tehniko. Tako postajajo pripovedovalci, ki s svojo domišljijo igrivo potujejo v svet besed, stavčnih struktur, odstavkov in zgodb, odsevajoč jih skozi fotografske zapise.



















UČNE URE SLIKANJA
Slikanje na veliko platno (180 cm x 255 cm).
Pedagoška tehnika: Soočenje z velikim platnom pogosto odraža otrokov stik z lastno rastjo in veličino izzivov, ki jih prinaša odraščanje.
Ustvarjanje slike s tehniko akcijskega slikarstva (platno položeno na tla).
Tehnika vključuje spontana, dinamična in pogosto telesno zahtevna gibanja, kjer otroci skozi geste polivanja, škropljenja barve ali celo telesnega "valjanja" po površini platna ustvarjajo abstraktno umetnost.
Pedagoška tehnika: Akcijsko slikarstvo ponuja otrokom priložnost, da najdejo občutek nadzora v nenadzorovanem okolju.
Slikanje z zavezanimi očmi.
Pedagoška tehnika: Otroci ustvarjajo umetniška dela z zavezanimi očmi, zanašajoč se zgolj na druge čute, ki jih vodijo pri nanašanju potez s čopičem.
Poslikava telesa.
Otroci uporabljajo dele lastnega telesa ali telesa drugih (roke, stopala, obraz) kot platno in ustvarjajo začasno umetnost, ki se zlije s človeško obliko.
Pedagoška tehnika: Skozi umetnost spoznavamo svoje telo in tempelj, v katerem prebiva vsak posameznik.








UČNE URE TEKSTILA / TEKSTUR
Senzorično raziskovanje.
Skozi različne teksture bodo otroci poglobili svoje zaznavanje dotika in vida. Teksture nosijo mikro-arhitekturo, ki je vidna očem in otipljiva dotiku. Raziskovali bomo različne pristope k obdelavi tekstur z materiali, ki se uporabljajo pri slikanju. S prepletanjem različnih plasti tekstur bomo ustvarjali praktične osnove za slikarstvo in se podali na pot raziskovanja ter inovacij, dodajajoč barve temu procesu.
Pedagoška tehnika: Verbalizacija občutkov odpira in krepi zavedanje senzacij ter izražanja čustev, kar omogoča več možnosti izraza. Raziskovanje in inoviranje prinašata svobodo ter drznost pri ustvarjalnem procesu.
Združitev tkanine in barve.
Odkrijemo razliko med surovim in obdelanim blagom, raziskujemo teksture in barve, razpravljamo o procesih, življenjskih zgodbah ter vsebini niti in barvil. Spoznavamo tkanje – umetnost preoblikovanja niti v prečudovite tkanine – ter moč rastlinskih barvil, ki lahko ustvarijo edinstvene vzorce. Praktično bomo preizkušali različne metode barvanja in slikanja z rastlinami.
Pedagoška tehnika: Ozaveščanje življenjskega cikla tkanin in barvil, razumevanje naravnih procesov v primerjavi z industrijskimi ter pomen trajnostne perspektive.
Sitotisk.
Otroci bodo izkusili proces sitotiska na blago. Svoje motive bomo odtisnili na tkanino in jih kasneje oblikovali v uporabne predmete.
Pedagoška tehnika: Poudarek na praktični vrednosti procesov, dostopnosti tehnik, osebni ustvarjalnosti ter trajnostnem vidiku.
Tekstilni odtisi.
Skozi pridobivanje znanja, razumevanja in izkušenj z različnimi tehnikami tiska na tekstil bomo odkrivali čarobnost vzorcev. Od ročnih štampiljk in gobastih odtisov do tehnik tiska s prsti, lesoreza in drugih metod.
Pedagoška tehnika: Poudarek na praktični vrednosti procesov, dostopnosti tehnik, osebni ustvarjalnosti ter trajnosti.





















"Ko slikam, občutim radost, veselje, vedrino."
Katarina
"Ko slikam, občutim srečo."
Sinja
"Ko slikam, občutim mehkobo."
Maj
"Ko slikam, občutim talent."
Arne